Szóval úgy gondoljuk jó néhányan, hogy ez tudatos falurombolás. (Babák Mihály: Úgy bizony!) Ezért tisztelettel kérjük, államtitkár úr, hogy nagyon fontolják meg, ne nekem, egyszerű képviselőnek a szavaimat, hanem a professzor úr szavait, mert ő csak ért ezekhez a dolgokhoz.
Köszönöm.
(388) A felszólalás szövege:
Pettkó képviselő úrnak a digitális tábla és az iskola problematikájában felvetett kérdésére egy példát szeretnék hozni. Nyírbogát település polgármestere vagyok. Beadtuk a pályázatot iskolafelújításra az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanácshoz, és beadtuk digitális táblára is. Azon imádkoztam, hogy legalább az iskolafelújítás menjen végbe, mert olyan iskolában digitális táblát használni, ahol becsepeg a tető, meg hiányzik a mennyezet, nagyon nehéz ügy.
És mit ad Isten? Nagy várakozásom nem volt az iskolafelújítással kapcsolatban, mert tudtam, hogy kistérségi szempontok, másrészt pedig politikai szempontok döntenek. Tehát elsősorban azok a települések kapták meg, ahol ezt az integrációt, összevonást lehet tovább erőltetni. Különben pedig a jobboldali településeknek azt mondták, hogy nem. Így Nyírbogát sem kapott iskolafelújítási pályázatot, de két hete kapom az értesítést, hogy nyert a digitálistábla-pályázatunk, úgyhogy tíz-egynéhány digitális táblát fogunk használni olyan iskolában, ahol ha télen be akarunk tüzelni, akkor az önkormányzat havi költségvetésének negyedét fűtésre kell költeni.
Köszönöm.
(418)A felszólalás szövege:
És akkor mi a problematika? A gesztor önkormányzatnak kell az egész terhet viselni. Nálunk több olyan település van, amelyik emiatt panaszkodik, mert nem tudja ezeket a terheket vállalni. Tehát ilyen tekintetben üdvös dolog az, hogy újra átfésülik a kistérségi együttműködéseket és együttműködések támogatását. Reméljük, hogy az a javaslat, amit ha jól értettem, Veres János nyújtott be, és 32 milliárd forint elvonásáról szól a közoktatásban, ez módosításra kerül.
Azonban engedjék meg, hogy egy iskolafelújítást ajánljak a figyelmükbe, ez pedig az előbb említett nyírbogáti általános iskola, ami sajnálatos módon sikertelenül pályázott, forráshiány miatt lett elutasítva az észak-alföldi régióban. Itt az intézmény kapacitáskihasználtsága százszázalékos, 300 gyerek tanul ebben az iskolában. Sajnálatos módon a nyolcvanas évek végén úgy épült meg az iskola, hogy alapvető hiányosságok keletkeztek benne, erről szól a módosító indítványunk.
Köszönöm.
(438) A felszólalás szövege:
A lényeg az, hogy ezek után önök mondják nekünk, hogy az ország ide jutott?! Tisztelt Államtitkár Úr! Ha nem tévedek, ön volt a közpénzügyi államtitkár. Ugye? Veres János pénzügyi államtitkár volt 2003-ban, most pedig a Pénzügyminisztérium vezetője, pénzügyminiszter, akinek a javaslatára 32 milliárd forintot vonnak el a közoktatástól. Az SZDSZ a koalíció oszlopos tagja volt.
Uraim, tessenek már beismerni, hogy önök juttatták az országot ide! Miért nem ismerik el ezt? És akkor most ujjal mutogatnak ránk, hogy mi is hibásak vagyunk, amikor mindig elmondjuk, ami a probléma, a kifogásunk, de emlékeim szerint önök egyetlenegy módosító indítványunkat sem szavazták meg 2003-ban, amikor 1700 módosító indítványt nyújtottunk be. Uraim, hát ne tessenek már mondani, hogy 10-et vagy 15-öt nem lehetett volna megszavazni!
Köszönöm.
(460) A felszólalás szövege:
(20.40)
Most is megteszem, és az a helyzet, hogy az emberek most már megelégelték Debrecenben, Hajdúsámsonban, Nyíradonyban, Nyírmihálydiban, Nyírbogáton, Nyírgelsén, Nyírbátorban, Nyírcsászáriban, Nyírmeggyesen és Mátészalkán ezt a tétlenséget, merthogy az elmúlt tíz esztendőben a Szabolcs megyei szakaszon, ami 40 kilométer, 25 ember halt meg, a Hajdú megyei szakaszon pedig 19, és kétszáznál több súlyos sérült van ezen az útvonalon a tíz év alatt. Nem megfelelő az út szerkezete, és hatalmas a kamionforgalom. Ezért arra kérem, tisztelt államtitkár úr, hogy szíveskedjenek átgondolni, és szíveskedjenek a módosító javaslatot támogatni úgy, ahogy ezt az önkormányzatok megteszik. Köszönöm.
(470) A felszólalás szövege:
Nos, a következő módosító javaslatom a szatmár-beregi nemzeti park létrehozását célozza. A polgári kormány idején elindult ez a program. Sajnálatos módon a kormányváltás ezt is megakadályozta. A szatmár-beregi tájvédelmi körzetre és a bátorligeti természetvédelmi területre alapoznánk e nemzeti parkot, ami azon kívül, hogy megvédi a pótolhatatlan szatmár beregi és bátorligeti természeti értékeket, a gazdák számára is mentőövet jelent.
Azt láthatjuk, tisztelt képviselőtársaim, szó volt róla, hogy az elmúlt esztendőben a fagykárral 20 milliárd forintos kárt szenvedtek a szabolcsi gazdák. Ebben az évben az almamizéria miatt több milliárd forintos kiesés történt. A nemzeti park létrehozása azért jelenthet mentőövet, mert az érzékeny területen való gazdálkodást az Európai Unió is bőséges támogatással segíti.
A következő módosító javaslatom a szennyvízhálózat kiépítését célozza. A 6. választókerületben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2002 óta egy méternyi szennyvízhálózat sem épült. Ezért javasoltam nagy tisztelettel Nyírbogát település szennyvízhálózatának megépítését, valamint a szatmár-beregi nemzeti park egyik
alközpontjának, Bátorligetnek és térségének szennyvízhálózattal történő ellátását Nyírkáta, Terem és Bátorliget tekintetében.
Végül engedjék meg, hogy az iskolafelújításra ugyancsak felhívjam a figyelmet. Kérem önöket, hogy támogassák ezeket az indítványokat. Köszönöm.