Ennek egyik része volt a Törökországgal kötött megállapodás, ami napjainkra teljesen felbomlani látszik, illetve az Európai Unió nyomására nemrégiben bevezetett szisztematikus határellenőrzés. Az utóbbi lényege, hogy minden egyes állampolgárt, aki a schengeni zónából kiutazik vagy oda beutazik, a hatóságoknak rögzíteniük kell a schengeni rendszerben. Nem kellett sok idő ahhoz, hogy lássuk, ez a rendszer a gyakorlatban nem fog úgy működni, ahogy azt a brüsszeli bürokraták első lépésként elképzelték. Már a szisztematikus határellenőrzés hatálybalépésének első napján hatalmas sorok alakultak ki a schengeni zóna külső határain, ami a nyári turisztikai szezon beköszöntével még hosszabbá fogja magát kinőni, és ez esetenként 4-6 órás várakozási időt is jelenthet.
Kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy Magyarországon milyen tapasztalatok vannak a szisztematikus határellenőrzés végrehajtásával kapcsolatban. (Taps a kormánypárti padsorokban.)
(152) A felszólalás szövege:
KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A szisztematikus határellenőrzést egy közvetlenül alkalmazandó uniós rendelet vezette be a tagállamokban 2017. április 7-i hatálybalépéssel. Az Európai Unió hivatalos lapjában 2017. március 18-án jelent meg az Európai Parlament és Tanács EU/2017/458. számú rendelete, amely a schengeni külső határokon be- és kilépő irányban írja elő a szabad mozgás uniós jogával rendelkező személyek adatbázisokban történő szisztematikus ellenőrzését. A rendelet a hatálybalépését követően átültetés nélkül is közvetlenül és kötelezően alkalmazandó a tagállamokban.
A szisztematikus határellenőrzés bevezetésével kapcsolatban kialakult helyzet a szakmai várakozásoknak megfelelően alakult: nemcsak Magyarországon, hanem a délkelet-európai országokban sem bírják a határátkelőhelyek az ekkora mértékű nyomást. Ennek eredményeképpen Olaszország és Horvátország között már felfüggesztették a szisztematikus határellenőrzés végrehajtását. Információink alapján a reptéri program tekintetében Londonban körülbelül 2,5 órás várakozási idő volt az ünnepek alatt, míg Ferihegyen ez lényegesen rövidebb ideig tartott. Ugyanakkor Magyarország, a magyar emberek számára ez is nehezen elfogadható.
Magyarországon, bár megnövelt útlevélkezelői létszám végezte az ellenőrzéseket, a horvát és szerb viszonylatban is éltünk a szisztematikus határellenőrzés felfüggesztésének lehetőségével. A csúcsforgalmi időszakokban áttértünk a szúrópróbaszerű ellenőrzésre, erre négy alkalommal a horvát, négy alkalommal a szerb határszakaszon került sor. A szisztematikus ellenőrzés felfüggesztéséről az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzeti Koordinációs Központ ügyeletvezetője értesítést küldött a tagállamok nemzeti koordinációs központjai, az Európai Bizottság és a Frontex részére. Ezen túlmenően az ünnepi időszakban munkaszervezési módszerekkel is igyekeztünk csökkenteni a várakozási időt; a határellenőrzést végző rendőrök nem a fülkékben ülve végezték az ellenőrzést, hanem a várakozó gépkocsik között végezték munkájukat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)
(154) A felszólalás szövege:
(156) A felszólalás szövege:
KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság folyamatosan figyelemmel kíséri a szisztematikus határellenőrzés eddigi tapasztalatait. Arról szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Országgyűlést, hogy ennek alapján a Belügyminisztérium a szisztematikus határellenőrzés nyári időszakban történő felfüggesztésére fog javaslatot tenni a kormány részére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)
T/14680 Egyes belügyi tárgyú törvények módosításáról
(226) A felszólalás szövege:
(Az elnöki széket Lezsák Sándor,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)
A gyakorlati tapasztalatok beépítése érdekében többek között módosításra kerül a rendőrségről szóló, a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló, valamint a szabálysértésről szóló törvény. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója támogatja a belügyminiszter által benyújtott törvényjavaslatot, ezáltal a gyakorlati tapasztalatok átültetését a magyar jogrendbe, valamint az egységes és következetes jogalkalmazási gyakorlat megteremtését. Kérem, hogy támogassák önök is a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)