Lazulni látszik az oktatásügy szabályozórendszere, aminek a következménye az oktatásügy hitelvesztése, a tanulásba mint értékteremtő tevékenységbe vetett bizalom megrendülése. Sok furcsa dolgot lehet tehát mostanában hallani a házi feladatok eltörléséről vagy a buktatás - szebben fogalmazva: az évismétlés - intézményének eltörléséről, de amit a minap olvashattunk a Kelet-Magyarország hasábjain, az túltett minden eddigin: “Érettségi vizsga 120 ezerért?ö - teszi fel a kérdést az újságíró. Egy Baktalórántházán működő magánvállalkozás arra vállalkozott, hogy az általa szervezett képzésen a hallgatók 120 ezer forintért egy év alatt érettségi bizonyítványt szerezhetnek.
A tanév 2002 szeptemberében elkezdődött a több mint 300 diák részére. Csak mostanra derült ki, hogy csak hitegetésről lehet szó az érettségi bizonyítványt illetően, hiszen az OKÉV regionális igazgatósága szerint a vállalkozás nem működtet oktatási intézményt. Mindenesetre a tandíj beszedése folyamatosan halad. Van, aki csak a 30 ezer forint beiratkozási díjat, van, aki 50 ezer forintot vagy még többet fizetett be, többnyire számla nélkül, de a hőn áhított érettségi bizonyítvány egyre elérhetetlenebbé válik. A diákok el vannak keseredve, pedig annak idején azt hirdették a szervezők, hogy itt egy év alatt gyorsan, kis erőbedobással, hetente egy-két órás képzés után érettségit szerezhetnek.
Ha a történet itt véget érne, sajnálattal azt mondhatnánk, hogy egy elvtelen pénzszerzési próbálkozásról van szó, amikor is rászednek néhány jóhiszemű diákot. Csakhogy a cikkben szereplő leendő intézmény vezetője, Lakatos András már bizonyított egy másik településen. Közel egy évtizedig a nyírbogáti Vántus István Általános és Szakképző Iskolát vezette, ahonnan egy éve fegyelmivel távolította el a képviselő-testület, miután a közoktatási szakértői vizsgálat törvénytelenségek sokaságát tárta fel, amelyeket mára már az új igazgatónő orvosolt. De a következő tényekre csak most derült fény.
Ezek után, gondolom, megkérdőjelezhető, hogy jogos-e az újságcikk címét kérdésként feltenni, de a súlyosabb gond az, hogy hova vezet az, ha egy bizonyítványt csak úgy pénzért kiállítanak, szolgálja-e ez az oktatásügy tekintélyének erősítését (Az elnök jelzi az idő leteltét.), a tanulás becsületének helyreállítását. Milyen példaként szolgál a fenti cselekedet gyermekeink számára? Ezek szerint mégiscsak igaz lehet, hogy pénzért mindent megvehetsz? Hát itt tartunk? Remélem, hogy nem.
Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)