A J/2958. számú, az atomenergia 1999. évi hazai alkalmazásának biztonságáról szóló jelentés tematikusan számba veszi a nukleáris biztonság megteremtésének jogi, hatósági feltételeit, majd elemzi a hazai nukleáris létesítmények biztonságát, és beszámol a kis, közepes és nagy aktivitású hulladékok tárolásának körülményeiről, a sugárbiztonság és sugárvédelem jelenlegi helyzetéről. A felsorolt témák közül a nukleáris biztonság témaköréből a nukleáris létesítmények biztonsági vonatkozásait szeretném kiemelni, ami döntő jelentőséggel bír az atomenergia békés célú felhasználásának megítélésében.
Mielőtt áttekintenénk a hazai nukleáris létesítmények biztonságát, néhány jellemző adatot szeretnék ismertetni az atomenergetika nemzetközi szerepét illetően. A világ 31 országában 433 erőművi reaktor üzemel, ami 2401 terawattóra energiát termelt 1999-ben, ami 5 százalékkal magasabb szintű, mint 1998-ban.
(13.10)
Az atomenergetika békés felhasználásának történelme során a világon 9400 reaktorév üzemeltetési tapasztalatot halmoztak fel. Jelenleg 37 reaktor van építési fázisban; ebből hét új egység építése kezdődött 1999-ben, és négy reaktor kapcsolódott be a villamosenergia termelésbe. A statisztikák szerint a nukleárisenergia-termelés részesedése 17 országban haladja meg az összenergia-termelés 25 százalékos szintjét. Magyarország a négy reaktorral és az 1840 megawatt teljesítménnyel a 9. helyet foglalja el a világon.
Az Országos Atomenergia Bizottság elnöke által előterjesztett beszámoló három létesítményt említ hazánk vonatkozásában, ezek: a Paksi Atomerőmű, a Budapesti Műszaki Egyetem
oktatóreaktora, a KFKI kutatóreaktora. Mindannyian tudjuk, hogy a Paksi Atomerőmű a magyar gazdaság energiaellátásában döntő jelentőségű, hiszen a '99. évi 14 100 gigawatt/órás energiatermelésével az ország energiaszükségletének közel 40 százalékát fedezi.
A nukleáris létesítmények biztonságát a következő biztonsági mutatók alapján jellemzik. Ilyen mutatók: a rendelkezésre állás, amely a Paksi Atomerőműnél 88 százalékos; a reaktorvédelmi működések száma, ami a '99. esztendőben 5-ös volt a Paksi Atomerőműben. Ez bizonyos fokú romlást jelent az elmúlt esztendőkhöz képest, ami szakértők szerint annak is betudható, hogy a többmilliárdos beruházások jóvoltából a biztonsági rendszer érzékenyebbé vált. Az elmúlt három évhez képest bekövetkezett romlás okainak alapos vizsgálata a szakértők szerint azt mutatja, hogy a '99. évi reaktorvédelmi működések növekedése hosszú távon nem mutat romló tendenciát.
A következő szempont az üzemanyag-megbízhatóság, amiről elmondható, hogy e paraméterek az erőmű esetén mindig jobbak voltak a világátlagnál, és ez évről évre javuló tendenciát mutat.
Nagyon lényeges fogalom a kollektív dózis értéke, hiszen ez mutatja meg azt, hogy akár a személyzet, akár az atomerőmű környezete milyen sugárterhelést kap az erőművel kapcsolatban. Hála istennek elmondható, hogy ez a szint mindig jóval a nemzetközi normákban meghatározott érték alatt volt. A folyékony és légnemű radioaktív kibocsátások is jóval a kibocsátási határok alatt voltak. A Nukleáris Biztonsági Igazgatóságnak bejelentett események száma 119 darab volt, ami több mint az előző évi 98 darab esemény. Szeretném megemlíteni, hogy jelentősen csökkent a zónasérülési kockázat, ami igen jelentős fizikai paraméter az atomerőmű működését illetően. Ez köszönhető annak a több milliárd forintos beruházásnak, ami az elmúlt években végrehajtódott az erőműben.
A földrengésbiztonságra vonatkozó program végrehajtása következtében az atomerőmű földrengésbiztonsága jelentősen növekedett.
Mindezen paraméterek javulásának a hátterében azon program végrehajtása áll, amely hét év tekintetében 60 milliárd forintos értékű beruházást irányoz elő a Paksi Atomerőműben. 1999- ben, ahogy erről képviselőtársaim is megemlékeztek, közel 10 milliárd forintot költöttek a nukleáris biztonság növelésére.
Szeretném elmondani, hogy a Paksi Atomerőmű meghívására az európai integrációs bizottság az elmúlt esztendőben látogatást tett az erőműben, és habár nyilván csak műszerek által, de meggyőződhettünk arról, hogy azok a fogalmak és azok az adatok, amelyek le vannak írva a jelentésben, messzemenően megfelelnek a valóságnak, hiszen úgy gondolom, egy atomerőmű működése az egész ország biztonságának érdekében garantált kell legyen.
Az atomerőmű biztonságát illetően az Agenda 2000 is döntően súlyt helyez ezen követelményre, hiszen véleményünk szerint ez az európai uniós csatlakozás alappillérét is jelenti.
Tisztelettel kérem az Országgyűlést, hogy támogassa ezen bizottsági jelentés elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)