Az elmúlt év Btk.-módosításai meghozták az eredményeket, legalábbis tegnap erről szereztem tapasztalatot, amikor a nyírbátori rendőrkapitány a kistérségben tájékoztatót tartott. Negyedévente szokta ezen tájékoztatót megtartani. A megyében az egyik legfertőzöttebb terület Nyírbátor és térsége, és örömmel tapasztaltuk, hogy az elmúlt tíz hónapban 20 százalékkal esett vissza a bűncselekmények száma. Tavaly azt kértük a rendőrkapitánytól, hogy szíveskedjen a legmesszebbmenőkig alkalmazni azokat a lehetőségeket, amelyeket a törvény a rendőrségnek ad, és ez megtörtént. Az a helyzet, hogy nemcsak Nyírbátor térségében tapasztalható ez, hanem más területeken is.
Igenis, a Btk. módosításának, szigorításának megvan a hatása, és ezért támogatjuk a szabálysértési törvény módosítását és erősítését, mert ez kell a magyar vidéknek.
(262) A felszólalás szövege:
Tisztelt Országgyűlés! Összességében elmondható, hogy a tervezet célja egy olyan új szabálysértési eljárási rendszer kialakítása, amely hatékony és gyors eljárási lehetőségeket biztosít az egyes szabálysértési hatóságok számára. Mint vidéki polgármester meg tudom erősíteni Zsiga Marcell képviselőtársam azon vélekedését, hogy egy adott település lakosságának szubjektív biztonságérzetét nagyban befolyásolja a nagy számban előforduló, a társadalomra veszélyesség szempontjából csekély súlyú szabálysértések összessége. Megítélésem szerint a jelenlegi szabálysértési eljárási rendszer nem biztosítja a megfelelő visszatartó erőt, és sok esetben elhúzódó eljárások és hosszadalmas felelősségre vonások jellemzik az eljárásokat.
A benyújtásra került tervezet a hatékony, gyors eljárás felépítése mellett egy költséghatékony rendszer létrehozatalát kívánja megvalósítani. Ennek eredményeként a szabálysértés elkövetőjének már nem lenne érdeke, hogy az eljárást indokolatlanul elhúzza. Véleményem szerint mindenki jobban szeretne egy biztonságosabb, tisztább, élhetőbb környezetben élni akár itt a fővárosban vagy akár egy kisebb településen is. Ezt a környezetet azonban a jelenlegi szabálysértési jog nem minden esetben tudja biztosítani, ezért a változásokra szükség van.
Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, engedjék meg, hogy a szabálysértési visszaesés intézményének rendszeréről szóljak néhány szót. E teljesen új fogalmi meghatározást a jelen
javaslat vezetné be a szabálysértési eljárás rendszerébe. A szabálysértési visszaesés azt jelentené, hogy ha valakit hat hónapon belül kétszer is jogerősen elmarasztalnak, a harmadik esetben súlyosabb szankcióra számíthat, azaz a harmadik szabálysértés alkalmával a bíróság szabálysértési elzárást is kiszabhat, annak ellenére is, ha az említett harmadik szabálysértés miatt alapból nem járna elzárás. Mondanék erre egy rövid példát. Ha például egy személy két esetben jogerősen elmarasztaltatik becsületsértés miatt és utána tiltott szerencsejátékért vonják felelősségre, akkor akár már elzárással is fenyegethető lehet, persze mindezt akkor, ha hat hónapon belül követi el. A törvényjavaslat emellett természetesen szabályozza az elzárás időtartamát is, amelynek minimális tétele egy nap, maximuma pedig hatvan napra terjedhet ki.
Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy a jelenlegi törvényben kiszabható büntetések és intézkedések nem rendelkeznek megfelelő visszatartó erővel, amit a statisztikai adatok is alátámasztanak. Ezek szerint 2010-ben a rendőrségen 513 ezer, önkormányzati körben pedig közel 202 ezer szabálysértést regisztráltak. Ezt mindenképpen vissza kell szorítani. Meggyőződéssel mondom, hogy olyan törvényt kell alkotnunk, amely a jogkövető polgáraink - és szerencsére ők vannak nagy többségben - érdekét szolgálja, amellyel polgáraink meggyőződéssel tudnak azonosulni, rendelkezéseit a napi életükben betartják, és az elemi együttműködési szabályokat is alapvető tulajdonuknak tekintik.
(19.30)
Ezért ezen tervezetet a legmesszebbmenőkig tudjuk támogatni.
Zárásként szeretném a Harangozó Tamás képviselőtársam vezérszónoki megszólalásában mondottakat a legmesszebbmenőkig visszautasítani. Én azt tapasztaltam polgármesterként, hogy a szocialisták azzal vádolnak bennünket, amit ők elkövettek. Nos, kedves képviselőtársam, ezt azért mondom, mert ön oktat ki bennünket azon párt nevében, amelyik 2006. október 23-án az ártatlan polgárokat végigverették. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Én úgy tudom, hogy ön biztonságpolitikai tanácsadó volt a Belügyminisztériumban és Gyurcsány Ferencnél, és önök végignézték ezt a jogsértést, hallgattak. Ez tragédia, kedves képviselőtársam, úgyhogy önnek nincsen joga ezeket a vádakat ránk megfogalmazni.
Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)