A bizottság a törvényjavaslatot megvizsgálva megállapította, hogy az megfelel a Házszabály 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek. A bizottság a részletes vita során a Házszabály 45. § (1) bekezdése alapján megtárgyalta a jelentés mellékletében szereplő módosító javaslatokat, megvizsgálva egyben azt is, hogy azok megfelelnek-e a Házszabály 42. §-ában foglalt követelményeknek. A bizottság a benyújtott képviselői módosító javaslatok közül egyet sem támogatott, hanem az ülésen saját módosítási szándékát magába foglaló, részletes vitát lezáró bizottsági módosító javaslatot fogadott el, amelyben a Handó Tünde elnök asszony által megküldött, az OBH két javaslata is be lett építve.
A bizottsági módosítót 6 igen szavazattal és 1 tartózkodás mellett fogadta el a bizottság. A Honvédelmi és rendészeti bizottság a törvényjavaslat részletes vitáját 2016. április 19-én lezárta. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)
(290) A felszólalás szövege:
A jelenlegi törvényjavaslat elsődleges célja, hogy a Magyarországra érkezett bevándorlók ne kaphassanak nagyobb támogatást, több juttatást, mint egy magyar állampolgár. A szigorítás elsődleges iránya a menedékkérőket és a nemzetközi védelemben részesítetteket megillető szociális ellátások csökkentése, mely intézkedés révén elkerülendő, hogy a gazdasági bevándorlók kizárólag a jobb élet reményében Magyarországon terjesszenek elő menedékjogi kérelmet.
A javaslat egy másik pontja szerint a jövőben a menekültstátusszal rendelkezők a menekültügyi elismerést követő 2 hónap helyett csak 1 hónapig tartózkodhatnak a befogadóállomáson. Ahogy az európai híradásokból is látható, a nyugat-európai országok is sorra csökkentik a migránsoknak adható juttatások körét és összegét, mert jól megfigyelhető az a tendencia, hogy a bevándorlók azokban az országokban szeretnék benyújtani a menekültkérelmüket, ahol nagyobb anyagi járandóságra tehetnek szert. Ennek fényében egyértelmű, hogy gazdasági migrációról kell hogy beszéljünk. Hazánkra eddig is komoly terheket rótt a migrációs válság, több mint 85 milliárd forintra tehetők ezen kiadások, melynek nagy részét a magyar állam, így a magyar állampolgárok biztosították.
A javaslat további rendelkezései szerint a jövőben minden visszaadás esetén lehet alkalmazni a menekültügyi őrizet elrendelését, továbbá a menekültügyi hatóság háromévente felülvizsgálja a menekültkénti elismerés feltételeinek a fennállását, így a nemzetközi védelemre már nem szoruló személyek esetében a jogállás visszavonható lenne.
A törvényjavaslat szigorítaná a tartózkodási engedély belföldi kérelmezésének szabályrendszerét is, mert jelenleg nagyszámú harmadik országbéli állampolgár használja fel visszaélésszerűen a tartózkodási engedély belföldi kérelmezését és az ahhoz kapcsolódó méltányossági eljárást arra, hogy a kiutasító döntés elrendelését vagy a korábban elrendelt kiutasítás végrehajtását ilyen módon akadályozza és természetesen időben azt elodázza. A törvényjavaslat emellett az uniós jogharmonizációs kötelezettségeinkből fakadó jogszabály módosításokat is kezeli.
Tisztelt Képviselőtársaim! Összegezve elmondható, hogy az idegenrendészeti jogszabályok módosítását a gyakorlati tapasztalatok indokolják. A Fidesz-frakció támogatja a jelenlegi törvényjavaslatot. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)
(20.00)